Скадовська міська громада
Херсонська область, Скадовський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Скадовська міська громада

Фото без опису

 

Населення

Скадовська міська територіальна громада розташована на півдні України та входить до складу Херсонської області. Місто Скадовськ є центром як громади, так і Скадовського району. Скадовськ розташований на березі Джарилгацької затоки Чорного моря в степовій зоні. Загальна площа 776,3 км 2. Громада була створена у червні 2020 року та об’єднала місто Скадовськ та 27 населених пунктів: 9 селищ та 18 сіл. Населення громади: 34758 осіб. Внутрішньо переміщені особи: 15 237 (на 02.02.2023).

 

 

Історія міста

У 1893 році Сергій Скадовський придбав маєток Друге Приморське на березі Джарилгацької затоки Чорного моря. І цей рік вважається початком історії Скадовська.

Тоді на місці сучасного Скадовська залишилися лише сліди поселень. Історики припускають, що в 15-16 століттях тут було стародавнє поселення під назвою Тамірака. Однак поселення людей були і раніше. Про це свідчать кургани з похованнями епохи бронзи скіфів, сарматів і кочівників ІХ-ХІІІ ст.

7 липня 1894 року в Скадовську з пристані вперше було завантажено іноземне судно. На честь завантаження першого корабля в останню суботу вересня скадовчани відсвяткували День міста.

Фото без опису

Сергій Скадовський

 

Точною датою утворення Скадовська вважається 5 липня 1894 року. Святкування 10-ї річниці заснування Скадовська на 5 липня 1904 року особисто призначив Сергій Скадовський.

Згідно з тогочасними історичними джерелами, у 1896 році в Скадовську було 226 будинків і 1113 жителів. У 1898 році в місті було вже 400 будинків і 2 тисячі жителів. Про швидке зростання Скадовська в 1898 році писала газета «Кримський вісник».

Скадовськ розвивався і як курорт. Запрошені до міста німецькі лікарі відзначили, що на березі Джарилгацької затоки добре лікують астму. Відтоді курорт став популяризуватися як місце відпочинку та оздоровлення, а також як дитячий санаторій. Завдяки рекламі в 1899 році в Скадовську відпочило близько 200 осіб, а в 1902 році – понад 500.

У 1899 році Морське міністерство прийняло рішення про будівництво Джарилгацького маяка. Ажурний металевий каркас маяка виготовлений у Парижі.

30 травня 1921 року в Скадовську організовано санаторій-курорт. Наприкінці 1930 року Скадовськ був оголошений курортом республіканського значення.

Під час Другої світової війни інфраструктура міста була зруйнована. У післявоєнні роки було відновлено зруйноване майно, розбудовано житловий сектор.

У середині 70-х років у Скадовській лікувальній зоні працювало 59 закладів відпочинку та 1 санаторій. В окремі роки кількість відпочиваючих досягала 130-150 тис. осіб.

У 1980-х роках міський пляж Скадовська простягнувся понад три кілометри вздовж Джарилгацької затоки. Одночасно він міг прийняти понад 30 тисяч осіб.

Зі здобуттям Україною незалежності Скадовськ продовжив розвиватися як курортне та портове місто.

 

Економіка та добробут

Скадовська громада завжди була однією з найперспективніших з економічної точки зору громад Херсонщини.

Скадовський район асоціюється з центром курортної зони області. Через мілководдя і високу температуру води курорт позиціонували як дитячу оздоровчу зону.

Заклади охорони здоров'я щороку приймали до 100 тис. осіб. Велика кількість відпочиваючих оселилася в приватному секторі та на кемпінгах. У місті розвивалися торгівля, готельно-ресторанний бізнес, пасажирські перевезення.

Завдяки зрошенню з Краснознам’янського каналу в громаді вирощувалися стабільні врожаї. Громада вирощувала картоплю, помідори, перець, цибулю, баклажани, кавуни. Важливе місце посідали зернові культури. Тут також вирощували рис.

Фото без опису

У громаді розвивалося тваринництво – свино-, молочно-, птахофабрики.

Переробна промисловість представлена ​​окремими переробними підприємствами. Виробляли хліб і хлібобулочні вироби, макаронні, кондитерські та ковбасні вироби, безалкогольні напої, олію, овочеві консерви.

Підприємства автомобільного транспорту здійснюють перевезення господарських і комерційних вантажів і пасажирські перевезення. Морські перевезення вантажів здійснював Скадовський морський торговельний порт. До Джарилгача пасажирів перевозили приватні підприємці. Наявність траси E97 сприяла розвитку транспортної галузі.

Важливе значення для розвитку туризму мав Джарилгацький національний природний парк. Джарилгач привабив туристів, які приїхали до Скадовська відпочити на «українських Мальдівах».

Фото без опису

Острів Джарилгач

 

Протягом року в громаді проводились фестивалі та конкурси для дітей та молоді. Найвідоміші – Чорноморські ігри та Джаз над морем.

Фото без опису

Чорноморські ігри

 

Навчання надавали 16 дитячих садків, 11 ліцеїв та різноманітні заклади позашкільної освіти. Скадовський міський будинок культури імені Шевченка та бібліотечна система створювали можливості для розвитку культури. Історичні цінності зберігалися у Скадовському краєзнавчому музеї, який знаходився у «будинку з колонами».

Фото без опису

Краєзнавчий музей

 

З метою популяризації здорового способу життя в громаді створено нові спортивні та дитячі майданчики та відремонтовано існуючі. Покращувалися стадіони, спортивні зали, шкільні спортивні майданчики.

 

Також цікаві матеріали:

Місто до заснування

Перші роки

Громадянська війна

Скадовськ у «3D»

Код для вставки на сайт