«Час переосмислити» – так називається цьогорічна конференція в португальському Ешторілі, - Олена Зеленська
«Час переосмислити» – так називається цьогорічна конференція в португальському Ешторілі, яка збирає державних лідерів, керівників міжнародних організацій, науковців, бізнесменів, щоб обговорити нагальні питання сьогодення.
Як на мене, назва дуже актуальна. Війна, як ніщо інше, спонукає переосмислити й ціну самого часу. Дещо вона зробила нестерпно довгим, наприклад обстріли, а дещо – занадто стрімким. Час підльоту російської ракети до будинку в Харкові, що мирно спить, – 30 секунд. На те, щоб зупинити критичну кровотечу в пораненої людини, є кілька хвилин.
Тому у виступі я закликала учасників пам’ятати: час має ціну. Ця ціна – життя.
Переосмислення важливе, але розмірковувати занадто довго небезпечно. Коли довго толерується агресор, він виграє цей час на нові злочини.
Ми в Україні за 10 років російської повзучої агресії вже багато чого переосмислили:
- підхід до безпеки. Якщо хтось погрожує вам роками, каже, що ви не маєте права на існування, – треба сприймати це як дію, а не як слова;
- ми переосмислили підхід до громадянської оборони. В наших містах із часів холодної війни не було бомбосховищ. Тепер ми їх будуємо, а люди вчаться тактичної медицини;
- ми переосмислили поняття «стійкість». Це не разовий героїзм – це щоденне життя під тиском невизначеності. Щоб підтримати людей у цьому, в Україні діє Всеукраїнська програма ментального здоров’я;
- ми мусили переосмислити захист дітей, бо жодні сучасні батьки не готувалися захищати їх від ракет. І найболючіше усвідомлення – що у ХХІ столітті стала можлива депортація дітей агресором. І ніхто – найповажніші організації світу не можуть із цим нічого зробити. Що ж, цю бездіяльність теж варто переосмислити.
Про своє переосмислення ми розповідаємо для того, щоб світ не витрачав часу на те саме, а натомість починав діяти. Ми даємо для цього всі інструменти:
- нещодавно на полях ООН я презентувала експертний документ із захисту дітей, розроблений українськими фахівцями;
- так само Україна вклала свій досвід у Формулу миру Президента Зеленського.
Все це переосмислення не лише для України – це для безпеки всього світу. Не буває злочинів «надто» далеко. Тож після рефлексій має настати час на дії.