Щорічний Міжнародний форум культурної дипломатії, - Олена Зеленська
Цікавий факт: культовий берлінський кінотеатр «Арсенал» названий так на честь однойменного фільму українського класика Олександра Довженка. Дізналася про це лише нещодавно, коли побачила новину про кінопоказ Довженка в Берліні. Акцію організував Український інститут.
На цьому прикладі можна просто пояснити завдання нинішньої культурної дипломатії України. Треба, щоб будь-хто, проходячи повз кінотеатр, автоматично відзначав: «Це той самий талановитий український режисер». І фактично так має бути з усіма нашими митцями, чиї здобутки розкидані по світу чи присвоєні Росією.
Нині нам украй важливо не просто говорити про українське, а й відмежовувати своє від російського. Кожне прізвище мусимо буквально відчищати від імперського нашарування, доводити, що це не «радянські» письменники чи художники, а саме українські.
Робити це покликаний наш новий міжнародний проєкт – Глобальна коаліція українських студій. Проєкт реалізується силами Українського інституту, Кримської платформи, Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту, Міністерства освіти і науки України та Міністерства закордонних справ України за моєї підтримки. З його допомогою розвиваємо та створюємо у світі нові осередки вивчення України та її невід’ємної частини – Криму.
Під час останнього візиту в США буквально два тижні тому мала зустріч щодо розвитку таких студій з очільником Гарвардського українського інституту, відомим істориком Сергієм Плохієм.
Про завдання ж культурної дипломатії говорила сьогодні в Києві на щорічному Міжнародному форумі культурної дипломатії, який вже вп’яте організували Український інститут і Міністерство закордонних справ України.